Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a lunch box for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹150 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 3.A school bag costs ₹625 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 4.One sharpener costs ₹8. A pack of 3 sharpeners costs ₹22. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 5.A badminton racket costs ₹540 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 6.Shop A sells a cricket ball for ₹135 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 7.One pencil costs ₹8. A pack of 3 pencils costs ₹22. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 8.Shop A sells a school bag for ₹625 with free delivery. Shop B sells it for ₹585 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 9.Shop A sells a football for ₹275 with free delivery. Shop B sells it for ₹260 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 10.A T-shirt costs ₹230 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.One glue stick costs ₹24. A pack of 3 glue sticks costs ₹70. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 12.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.Shop A sells a lunch box for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹270 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 14.Shop A sells a water bottle for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 15.Shop A sells a lunch box for ₹215 with free delivery. Shop B sells it for ₹170 plus ₹40 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 16.One notebook costs ₹35. A pack of 3 notebooks costs ₹101. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.Shop A sells a school bag for ₹770 with free delivery. Shop B sells it for ₹775 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 18.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 19.Shop A sells a badminton racket for ₹405 with free delivery. Shop B sells it for ₹375 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 20.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹160 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 21.Shop A sells a badminton racket for ₹505 with free delivery. Shop B sells it for ₹505 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.A water bottle costs ₹155 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 23.A water bottle costs ₹140 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 24.A cricket ball costs ₹125 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 25.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹131. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 26.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 27.A lunch box costs ₹265 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 28.One ruler costs ₹9. A pack of 3 rulers costs ₹25. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.A school bag costs ₹605 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 30.One ice candy costs ₹15. A pack of 3 ice candies costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 31.Shop A sells a water bottle for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 32.Shop A sells a water bottle for ₹165 with free delivery. Shop B sells it for ₹130 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 33.One ruler costs ₹8. A pack of 3 rulers costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.Shop A sells a cricket ball for ₹140 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.One sticker sheet costs ₹5. A pack of 3 sticker sheets costs ₹13. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 36.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹12. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 37.A football costs ₹435 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 38.Shop A sells a football for ₹435 with free delivery. Shop B sells it for ₹355 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 39.Shop A sells a water bottle for ₹155 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 40.Shop A sells a football for ₹310 with free delivery. Shop B sells it for ₹270 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
Answer key
- 145
- 25
- 665
- 2
- 580
- 40
- 2
- Shop A
- 25
- 260
- 2
- 3
- Shop A
- 25
- Shop B
- 4
- Shop A
- 125
- Shop A
- Shop A
- 50
- 125
- 160
- 155
- 4
- 90
- 265
- 2
- 675
- 4
- Shop A
- Shop A
- 4
- Shop A
- 2
- 3
- 445
- 50
- 45
- Shop B
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids