Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A stall pays ₹3 for each cupcake and sells each one for ₹11. It sells 33 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 2.Rahul’s class stall spends ₹695 to make 27 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.A stall pays ₹17 for each cup of lemonade and sells each one for ₹23. It sells 34 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Karan’s class stall spends ₹680 to make 35 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 5.A stall pays ₹13 for each plate of bhel and sells each one for ₹15. It sells 39 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 6.Ananya’s class stall spends ₹290 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.Ananya’s class stall spends ₹800 to make 39 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.Arjun’s class stall spends ₹780 to make 27 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 9.Gurpreet’s class stall spends ₹155 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹18 for each plate of bhel and sells each one for ₹23. It sells 13 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Riya’s class stall spends ₹240 to make 19 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 12.A stall pays ₹16 for each paper bookmark and sells each one for ₹21. It sells 13 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 13.Pooja’s class stall spends ₹420 to make 28 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 14.Nisha’s class stall spends ₹610 to make 29 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 15.Kabir’s class stall spends ₹290 to make 13 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Ananya’s class stall spends ₹410 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 17.Aditya’s class stall spends ₹80 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.Gurpreet’s class stall spends ₹590 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹8 for each friendship band and sells each one for ₹17. It sells 33 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Aarav’s class stall spends ₹260 to make 25 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 21.A stall pays ₹5 for each cupcake and sells each one for ₹12. It sells 14 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 22.A stall pays ₹13 for each paper bookmark and sells each one for ₹19. It sells 40 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 23.A stall pays ₹3 for each cupcake and sells each one for ₹12. It sells 13 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 24.Zoya’s class stall spends ₹190 to make 29 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 25.A stall pays ₹9 for each friendship band and sells each one for ₹19. It sells 17 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 26.Rohan’s class stall spends ₹430 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 27.Priya’s class stall spends ₹1060 to make 40 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Sneha’s class stall spends ₹190 to make 35 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.A stall pays ₹17 for each clay diya and sells each one for ₹19. It sells 11 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 30.Manav’s class stall spends ₹990 to make 32 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 31.Isha’s class stall spends ₹520 to make 32 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 32.Dev’s class stall spends ₹935 to make 39 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 33.Tara’s class stall spends ₹400 to make 16 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 34.Meera’s class stall spends ₹250 to make 30 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.A stall pays ₹17 for each clay diya and sells each one for ₹27. It sells 17 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 36.Arjun’s class stall spends ₹920 to make 40 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Sneha’s class stall spends ₹120 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 38.Farhan’s class stall spends ₹170 to make 34 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 39.Lakshmi’s class stall spends ₹180 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 40.A stall pays ₹4 for each clay diya and sells each one for ₹6. It sells 11 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
Answer key
- 264
- 20
- 204
- Profit
- 78
- 205
- 175
- Profit
- 30
- 65
- 50
- 65
- No profit, no loss
- 115
- 35
- Profit
- 60
- 70
- 297
- Loss
- 98
- 240
- 117
- 100
- 170
- 70
- 60
- 160
- 22
- Loss
- 40
- Profit
- No profit, no loss
- 100
- 170
- 280
- 35
- No profit, no loss
- 10
- 22
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids