Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Saanvi’s class stall spends ₹530 to make 23 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 2.Farhan’s class stall spends ₹650 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.Ishaan’s class stall spends ₹705 to make 25 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 4.Aditya’s class stall spends ₹115 to make 23 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 5.Priya’s class stall spends ₹250 to make 27 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 6.Ananya’s class stall spends ₹390 to make 15 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.Isha’s class stall spends ₹220 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 8.Priya’s class stall spends ₹770 to make 34 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.Ishaan’s class stall spends ₹60 to make 20 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 10.Arjun’s class stall spends ₹120 to make 12 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 11.Rahul’s class stall spends ₹500 to make 23 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.A stall pays ₹12 for each plate of bhel and sells each one for ₹17. It sells 30 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 13.Isha’s class stall spends ₹80 to make 20 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.Aditya’s class stall spends ₹120 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 15.Gurpreet’s class stall spends ₹1020 to make 38 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 16.Manav’s class stall spends ₹470 to make 15 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 17.A stall pays ₹3 for each clay diya and sells each one for ₹5. It sells 16 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 18.Rahul’s class stall spends ₹690 to make 24 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 19.Vivaan’s class stall spends ₹615 to make 23 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 20.A stall pays ₹8 for each greeting card and sells each one for ₹11. It sells 32 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 21.Pooja’s class stall spends ₹380 to make 13 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 22.Aarav’s class stall spends ₹710 to make 31 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 23.Joseph’s class stall spends ₹590 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 24.Saanvi’s class stall spends ₹290 to make 14 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 25.Isha’s class stall spends ₹370 to make 33 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.Arjun’s class stall spends ₹250 to make 10 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 27.Saanvi’s class stall spends ₹440 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Aarav’s class stall spends ₹290 to make 14 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 29.Dev’s class stall spends ₹480 to make 30 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 30.Ishaan’s class stall spends ₹325 to make 17 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.Rohan’s class stall spends ₹250 to make 36 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 32.Rahul’s class stall spends ₹160 to make 10 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.A stall pays ₹16 for each paper bookmark and sells each one for ₹18. It sells 32 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 34.Nisha’s class stall spends ₹470 to make 20 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 35.Diya’s class stall spends ₹115 to make 17 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 36.A stall pays ₹13 for each friendship band and sells each one for ₹17. It sells 32 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 37.Diya’s class stall spends ₹690 to make 34 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.Riya’s class stall spends ₹810 to make 34 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 39.Sneha’s class stall spends ₹120 to make 10 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 40.Arjun’s class stall spends ₹350 to make 23 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
Answer key
- 45
- 100
- 80
- No profit, no loss
- Profit
- 60
- 90
- 80
- Profit
- 60
- 190
- 150
- 20
- Profit
- 70
- Loss
- 32
- 90
- Loss
- 96
- Profit
- 65
- Profit
- 10
- 290
- 50
- 40
- 80
- 30
- 70
- 110
- 60
- 64
- 30
- Loss
- 128
- 10
- 210
- 80
- 340
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids