Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Arjun’s class stall spends ₹70 to make 17 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 2.Kavya’s class stall spends ₹130 to make 22 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.A stall pays ₹17 for each clay diya and sells each one for ₹19. It sells 38 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Kabir’s class stall spends ₹210 to make 12 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Aarav’s class stall spends ₹70 to make 12 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.Pooja’s class stall spends ₹335 to make 23 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 7.Manav’s class stall spends ₹50 to make 12 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 8.A stall pays ₹2 for each clay diya and sells each one for ₹9. It sells 31 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 9.A stall pays ₹17 for each greeting card and sells each one for ₹24. It sells 39 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹11 for each plate of bhel and sells each one for ₹13. It sells 34 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Joseph’s class stall spends ₹720 to make 40 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.Ananya’s class stall spends ₹130 to make 13 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 13.Pooja’s class stall spends ₹70 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.A stall pays ₹15 for each paper bookmark and sells each one for ₹22. It sells 27 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 15.Joseph’s class stall spends ₹260 to make 40 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 16.Aditya’s class stall spends ₹220 to make 19 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Meera’s class stall spends ₹1170 to make 40 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 18.Priya’s class stall spends ₹430 to make 23 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.Riya’s class stall spends ₹570 to make 26 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 20.A stall pays ₹18 for each cup of lemonade and sells each one for ₹25. It sells 10 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 21.Sneha’s class stall spends ₹80 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 22.Manav’s class stall spends ₹170 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 23.Vivaan’s class stall spends ₹480 to make 26 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 24.A stall pays ₹5 for each cup of lemonade and sells each one for ₹6. It sells 27 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Kabir’s class stall spends ₹740 to make 28 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 26.Tara’s class stall spends ₹600 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 27.Farhan’s class stall spends ₹190 to make 18 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Kavya’s class stall spends ₹200 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.Kabir’s class stall spends ₹520 to make 27 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 30.A stall pays ₹12 for each greeting card and sells each one for ₹17. It sells 22 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 31.A stall pays ₹8 for each paper bookmark and sells each one for ₹16. It sells 19 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 32.A stall pays ₹18 for each plate of bhel and sells each one for ₹20. It sells 11 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 33.Joseph’s class stall spends ₹215 to make 11 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Joseph’s class stall spends ₹220 to make 11 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 35.A stall pays ₹6 for each paper bookmark and sells each one for ₹12. It sells 18 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 36.Tara’s class stall spends ₹680 to make 34 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 37.Nisha’s class stall spends ₹485 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 38.Rahul’s class stall spends ₹980 to make 36 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 39.Vivaan’s class stall spends ₹850 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 40.Tara’s class stall spends ₹485 to make 17 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
Answer key
- 15
- 20
- 76
- 30
- 50
- Profit
- Profit
- 217
- 273
- 68
- 480
- No profit, no loss
- 70
- 189
- 60
- 30
- Profit
- 260
- 50
- 70
- 30
- 70
- 170
- 27
- 40
- 100
- 10
- 100
- Profit
- 110
- 152
- 22
- 50
- No profit, no loss
- 108
- No profit, no loss
- Profit
- 80
- 260
- 60
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids