← Profit and loss at a fair stall lesson New set →

Profit and Loss Worksheet for Kids

Money maths lesson 24: Profit and loss at a fair stall · Set 94 · 40 sums
TalentJR

The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Ananya’s class stall spends ₹330 to make 15 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
  2. 2.Tara’s class stall spends ₹340 to make 17 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
  3. 3.A stall pays ₹3 for each friendship band and sells each one for ₹5. It sells 23 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  4. 4.A stall pays ₹12 for each clay diya and sells each one for ₹19. It sells 26 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
  5. 5.Saanvi’s class stall spends ₹160 to make 32 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  6. 6.Riya’s class stall spends ₹350 to make 10 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  7. 7.A stall pays ₹3 for each plate of bhel and sells each one for ₹12. It sells 34 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  8. 8.Aarav’s class stall spends ₹210 to make 23 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  9. 9.Rohan’s class stall spends ₹470 to make 36 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  10. 10.Isha’s class stall spends ₹30 to make 12 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  11. 11.Rohan’s class stall spends ₹180 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  12. 12.Lakshmi’s class stall spends ₹310 to make 17 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  13. 13.Gurpreet’s class stall spends ₹500 to make 40 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  14. 14.A stall pays ₹14 for each greeting card and sells each one for ₹24. It sells 21 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  15. 15.A stall pays ₹9 for each friendship band and sells each one for ₹17. It sells 23 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  16. 16.Lakshmi’s class stall spends ₹280 to make 23 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  17. 17.Priya’s class stall spends ₹290 to make 33 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  18. 18.Isha’s class stall spends ₹560 to make 37 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  19. 19.A stall pays ₹7 for each friendship band and sells each one for ₹15. It sells 12 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  20. 20.Manav’s class stall spends ₹170 to make 14 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  21. 21.Lakshmi’s class stall spends ₹330 to make 31 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  22. 22.Dev’s class stall spends ₹340 to make 19 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  23. 23.Nisha’s class stall spends ₹490 to make 30 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  24. 24.Kabir’s class stall spends ₹90 to make 39 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  25. 25.Gurpreet’s class stall spends ₹195 to make 35 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  26. 26.Nisha’s class stall spends ₹210 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  27. 27.Sneha’s class stall spends ₹1080 to make 37 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  28. 28.Meera’s class stall spends ₹100 to make 31 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  29. 29.Ishaan’s class stall spends ₹230 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  30. 30.A stall pays ₹10 for each paper bookmark and sells each one for ₹14. It sells 19 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
  31. 31.Priya’s class stall spends ₹550 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  32. 32.Lakshmi’s class stall spends ₹225 to make 35 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  33. 33.Kavya’s class stall spends ₹125 to make 27 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
  34. 34.A stall pays ₹20 for each friendship band and sells each one for ₹26. It sells 14 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  35. 35.Isha’s class stall spends ₹140 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  36. 36.Arjun’s class stall spends ₹830 to make 37 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  37. 37.Tara’s class stall spends ₹150 to make 16 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  38. 38.A stall pays ₹16 for each greeting card and sells each one for ₹17. It sells 37 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  39. 39.Ishaan’s class stall spends ₹280 to make 24 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  40. 40.Vivaan’s class stall spends ₹420 to make 18 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit

Answer key

  1. Loss
  2. No profit, no loss
  3. 46
  4. 182
  5. 160
  6. 50
  7. 306
  8. 20
  9. 430
  10. 30
  11. 120
  12. 30
  13. 100
  14. 210
  15. 184
  16. 295
  17. 40
  18. 365
  19. 96
  20. 100
  21. 135
  22. 40
  23. 40
  24. 105
  25. 20
  26. 45
  27. 30
  28. 55
  29. 50
  30. 76
  31. 175
  32. 50
  33. Profit
  34. 84
  35. 25
  36. 280
  37. 10
  38. 37
  39. 80
  40. Profit

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids