← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 264 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹5, juice box ₹30, kite ₹25, eraser ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) balloon (c) juice box (d) eraser
  2. 2.Price list: balloon ₹7, sticker sheet ₹9, biscuit packet ₹10, pencil ₹3.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: ruler ₹11, ice candy ₹14, toffee ₹2, juice box ₹25.
    Saanvi has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: notebook ₹30, biscuit packet ₹18, pencil ₹7, toffee ₹3.
    Priya has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: samosa ₹14, pencil ₹3, eraser ₹2, crayon box ₹45.
    Sneha has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: balloon ₹7, toffee ₹3, pencil ₹4, sticker sheet ₹6.
    How much do a balloon and a toffee cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: crayon box ₹35, ruler ₹12, toffee ₹2, pencil ₹8.
    How many rupees more does a crayon box cost than a toffee?
  8. 8.Price list: sharpener ₹6, eraser ₹3, toffee ₹1, notebook ₹30.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: pencil ₹8, biscuit packet ₹13, crayon box ₹35, sharpener ₹9.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a pencil?
  10. 10.Price list: biscuit packet ₹17, balloon ₹7, toffee ₹1, sticker sheet ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) sticker sheet (c) toffee (d) balloon
  11. 11.Price list: kite ₹14, sharpener ₹9, crayon box ₹45, eraser ₹3.
    How much do a kite and a crayon box cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: balloon ₹6, toffee ₹1, samosa ₹10, eraser ₹2.
    How many rupees more does a samosa cost than a toffee?
  13. 13.Price list: samosa ₹18, juice box ₹20, eraser ₹2, ruler ₹9.
    How many rupees more does a juice box cost than a samosa?
  14. 14.Price list: kite ₹20, samosa ₹14, sharpener ₹5, balloon ₹9.
    How many rupees more does a balloon cost than a sharpener?
  15. 15.Price list: samosa ₹13, banana ₹4, notebook ₹35, pencil ₹8.
    How many rupees more does a samosa cost than a banana?
  16. 16.Price list: kite ₹23, balloon ₹6, juice box ₹20, samosa ₹14.
    How much do a juice box and a samosa cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: toffee ₹3, juice box ₹20, glue stick ₹16, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) toffee (c) glue stick (d) sticker sheet
  18. 18.Price list: glue stick ₹24, sharpener ₹4, crayon box ₹40, toffee ₹1.
    How many rupees more does a crayon box cost than a glue stick?
  19. 19.Price list: notebook ₹30, crayon box ₹50, samosa ₹18, juice box ₹25.
    How much do a crayon box and a notebook cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: toffee ₹2, pencil ₹8, sticker sheet ₹10, juice box ₹20.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: kite ₹19, glue stick ₹23, ice candy ₹8, biscuit packet ₹11.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an ice candy?
  22. 22.Price list: ruler ₹8, crayon box ₹40, balloon ₹5, juice box ₹20.
    How many rupees more does a crayon box cost than a ruler?
  23. 23.Price list: pencil ₹4, sharpener ₹5, kite ₹21, ruler ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) pencil (c) kite (d) ruler
  24. 24.Price list: pencil ₹3, sharpener ₹5, notebook ₹35, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) notebook (c) pencil (d) glue stick
  25. 25.Price list: notebook ₹45, ice candy ₹8, glue stick ₹20, banana ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) notebook (c) ice candy (d) banana
  26. 26.Price list: ruler ₹9, toffee ₹3, banana ₹7, samosa ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) samosa (c) banana (d) toffee
  27. 27.Price list: banana ₹8, sharpener ₹7, glue stick ₹22, balloon ₹6.
    How many rupees more does a banana cost than a sharpener?
  28. 28.Price list: kite ₹11, notebook ₹40, balloon ₹6, crayon box ₹50.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: biscuit packet ₹18, sharpener ₹7, kite ₹22, pencil ₹4.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a pencil?
  30. 30.Price list: juice box ₹30, ice candy ₹10, notebook ₹40, balloon ₹8.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: ruler ₹10, toffee ₹1, balloon ₹6, biscuit packet ₹19.
    How many rupees more does a balloon cost than a toffee?
  32. 32.Price list: crayon box ₹35, eraser ₹2, sharpener ₹5, samosa ₹15.
    How much do a samosa and a sharpener cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: balloon ₹10, glue stick ₹24, samosa ₹18, banana ₹4.
    Kavya has ₹50 and buys a samosa. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: balloon ₹10, notebook ₹45, sticker sheet ₹11, pencil ₹7.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a balloon?
  35. 35.Price list: glue stick ₹21, eraser ₹2, toffee ₹1, samosa ₹16.
    How much do a glue stick and a samosa cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹10, samosa ₹17, notebook ₹35.
    Isha has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: banana ₹7, eraser ₹3, kite ₹23, crayon box ₹40.
    How much do an eraser and a kite cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: balloon ₹5, crayon box ₹35, eraser ₹3, toffee ₹1.
    How many rupees more does a crayon box cost than a balloon?
  39. 39.Price list: balloon ₹10, ruler ₹8, pencil ₹3, juice box ₹30.
    How much do a juice box and a ruler cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: kite ₹17, ice candy ₹8, pencil ₹7, eraser ₹2.
    Isha has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?

Answer key

  1. juice box
  2. 28
  3. 8
  4. 47
  5. 55
  6. 10
  7. 33
  8. 15
  9. 5
  10. toffee
  11. 59
  12. 9
  13. 2
  14. 4
  15. 9
  16. 34
  17. toffee
  18. 16
  19. 80
  20. 12
  21. 3
  22. 32
  23. kite
  24. pencil
  25. notebook
  26. samosa
  27. 1
  28. 100
  29. 14
  30. 24
  31. 5
  32. 20
  33. 32
  34. 1
  35. 37
  36. 15
  37. 26
  38. 30
  39. 38
  40. 33

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids