← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 265 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹30, sticker sheet ₹9, banana ₹7, glue stick ₹16.
    How much do a notebook and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: biscuit packet ₹12, pencil ₹4, sharpener ₹7, ruler ₹9.
    How much do a ruler and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: toffee ₹3, kite ₹11, biscuit packet ₹13, juice box ₹20.
    How much do 2 biscuit packets cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: sticker sheet ₹12, biscuit packet ₹17, ice candy ₹13, kite ₹21.
    Priya has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: sticker sheet ₹7, pencil ₹8, glue stick ₹17, ruler ₹9.
    Farhan has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: balloon ₹8, banana ₹6, ice candy ₹9, samosa ₹20.
    How many rupees more does a samosa cost than a balloon?
  7. 7.Price list: pencil ₹4, samosa ₹18, glue stick ₹17, sharpener ₹6.
    How much do a glue stick and a sharpener cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: crayon box ₹45, eraser ₹2, banana ₹8, sharpener ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) sharpener (c) banana (d) eraser
  9. 9.Price list: crayon box ₹30, pencil ₹3, biscuit packet ₹19, eraser ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) crayon box (c) biscuit packet (d) eraser
  10. 10.Price list: pencil ₹5, ruler ₹12, sharpener ₹4, kite ₹22.
    How many rupees more does a kite cost than a pencil?
  11. 11.Price list: ice candy ₹15, crayon box ₹35, eraser ₹4, biscuit packet ₹18.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an ice candy?
  12. 12.Price list: biscuit packet ₹17, ruler ₹15, crayon box ₹30, pencil ₹6.
    How much do a biscuit packet and a pencil cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: balloon ₹9, eraser ₹5, ice candy ₹14, sticker sheet ₹6.
    How many rupees more does an ice candy cost than an eraser?
  14. 14.Price list: glue stick ₹20, eraser ₹4, balloon ₹8, crayon box ₹40.
    How many rupees more does a crayon box cost than a glue stick?
  15. 15.Price list: samosa ₹12, notebook ₹45, sticker sheet ₹8, eraser ₹5.
    How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: juice box ₹25, crayon box ₹50, banana ₹8, glue stick ₹23.
    Karan has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: kite ₹11, eraser ₹2, juice box ₹25, biscuit packet ₹16.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) eraser (c) biscuit packet (d) juice box
  18. 18.Price list: juice box ₹25, ice candy ₹15, eraser ₹2, kite ₹11.
    How much do an ice candy and an eraser cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: kite ₹19, biscuit packet ₹16, banana ₹7, sharpener ₹9.
    How much do a banana and a kite cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: juice box ₹20, crayon box ₹45, eraser ₹3, toffee ₹1.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) toffee (c) eraser (d) crayon box
  21. 21.Price list: balloon ₹10, ice candy ₹9, banana ₹8, juice box ₹25.
    How much do a banana and a juice box cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: crayon box ₹50, balloon ₹5, notebook ₹25, juice box ₹20.
    How much do 4 crayon boxes cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: pencil ₹5, ice candy ₹12, balloon ₹9, glue stick ₹21.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) ice candy (c) glue stick (d) balloon
  24. 24.Price list: pencil ₹6, biscuit packet ₹15, ice candy ₹13, sharpener ₹7.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: kite ₹22, crayon box ₹45, ice candy ₹14, banana ₹6.
    How much do a banana and an ice candy cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: sharpener ₹6, crayon box ₹40, sticker sheet ₹12, kite ₹18.
    How much do a crayon box and a kite cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: sticker sheet ₹9, samosa ₹14, biscuit packet ₹11, toffee ₹1.
    How much do a toffee and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: notebook ₹40, pencil ₹8, balloon ₹6, crayon box ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) pencil (c) notebook (d) balloon
  29. 29.Price list: samosa ₹16, notebook ₹40, pencil ₹5, toffee ₹1.
    How many rupees more does a pencil cost than a toffee?
  30. 30.Price list: sticker sheet ₹5, pencil ₹7, balloon ₹10, eraser ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) pencil (c) balloon (d) eraser
  31. 31.Price list: balloon ₹6, ice candy ₹12, pencil ₹7, eraser ₹3.
    How many rupees more does a balloon cost than an eraser?
  32. 32.Price list: sticker sheet ₹12, pencil ₹6, banana ₹8, ruler ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) pencil (c) ruler (d) banana
  33. 33.Price list: samosa ₹19, notebook ₹25, pencil ₹7, juice box ₹30.
    How much do a samosa and a notebook cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: pencil ₹8, sticker sheet ₹11, juice box ₹20, banana ₹6.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: balloon ₹5, juice box ₹20, notebook ₹25, ice candy ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) ice candy (c) notebook (d) juice box
  36. 36.Price list: glue stick ₹24, biscuit packet ₹17, balloon ₹7, pencil ₹4.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a pencil?
  37. 37.Price list: toffee ₹1, ice candy ₹13, pencil ₹8, samosa ₹20.
    How many rupees more does an ice candy cost than a toffee?
  38. 38.Price list: notebook ₹35, biscuit packet ₹11, ruler ₹12, pencil ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) pencil (c) notebook (d) ruler
  39. 39.Price list: juice box ₹20, notebook ₹25, ice candy ₹8, samosa ₹16.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: glue stick ₹19, ice candy ₹9, sharpener ₹4, biscuit packet ₹13.
    How much do an ice candy and a sharpener cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 39
  2. 21
  3. 26
  4. 87
  5. 91
  6. 12
  7. 23
  8. eraser
  9. crayon box
  10. 17
  11. 3
  12. 23
  13. 9
  14. 20
  15. 225
  16. 77
  17. eraser
  18. 17
  19. 26
  20. crayon box
  21. 33
  22. 200
  23. pencil
  24. 39
  25. 20
  26. 58
  27. 12
  28. notebook
  29. 4
  30. eraser
  31. 3
  32. ruler
  33. 44
  34. 80
  35. balloon
  36. 13
  37. 12
  38. notebook
  39. 40
  40. 13

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids