← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 378 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹15, eraser ₹2, toffee ₹1, sharpener ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) eraser (c) toffee (d) sharpener
  2. 2.Price list: toffee ₹1, sharpener ₹7, ice candy ₹14, balloon ₹5.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: juice box ₹20, eraser ₹3, balloon ₹10, glue stick ₹17.
    Rahul has ₹50 and buys a balloon. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: ruler ₹13, notebook ₹30, toffee ₹1, ice candy ₹8.
    Ishaan has ₹10 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: notebook ₹40, banana ₹4, juice box ₹20, balloon ₹8.
    How much do a juice box and a banana cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: sticker sheet ₹8, ruler ₹12, samosa ₹19, sharpener ₹9.
    How much do a ruler and a samosa cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: crayon box ₹40, ruler ₹15, toffee ₹1, kite ₹13.
    Arjun has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: notebook ₹45, toffee ₹2, balloon ₹6, biscuit packet ₹10.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a toffee?
  9. 9.Price list: ruler ₹12, toffee ₹1, banana ₹6, juice box ₹25.
    How much do a juice box and a toffee cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: pencil ₹4, ice candy ₹15, banana ₹6, biscuit packet ₹19.
    How much do 4 ice candies cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: sharpener ₹9, balloon ₹5, toffee ₹1, biscuit packet ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) balloon (c) biscuit packet (d) toffee
  12. 12.Price list: glue stick ₹24, juice box ₹30, balloon ₹6, kite ₹20.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: pencil ₹7, glue stick ₹25, balloon ₹6, crayon box ₹30.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: eraser ₹3, banana ₹8, glue stick ₹16, ice candy ₹13.
    How much do a glue stick and an ice candy cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: sharpener ₹6, glue stick ₹19, notebook ₹30, balloon ₹8.
    Karan has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: sticker sheet ₹7, biscuit packet ₹11, sharpener ₹9, toffee ₹2.
    How much do a sticker sheet and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: crayon box ₹50, notebook ₹30, sticker sheet ₹10, toffee ₹1.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) crayon box (c) toffee (d) sticker sheet
  18. 18.Price list: ruler ₹12, sharpener ₹4, eraser ₹5, samosa ₹14.
    How many rupees more does an eraser cost than a sharpener?
  19. 19.Price list: samosa ₹11, sharpener ₹4, juice box ₹25, biscuit packet ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) samosa (c) biscuit packet (d) juice box
  20. 20.Price list: pencil ₹6, kite ₹16, crayon box ₹40, ruler ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) kite (c) crayon box (d) ruler
  21. 21.Price list: glue stick ₹18, biscuit packet ₹16, juice box ₹25, sharpener ₹4.
    Saanvi has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: pencil ₹7, sharpener ₹4, kite ₹10, balloon ₹5.
    Saanvi has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹5, crayon box ₹40, notebook ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) crayon box (c) toffee (d) notebook
  24. 24.Price list: balloon ₹7, sticker sheet ₹12, juice box ₹20, banana ₹8.
    How much do a juice box and a balloon cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: kite ₹10, biscuit packet ₹16, notebook ₹25, pencil ₹6.
    Isha has ₹20 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: ruler ₹15, eraser ₹5, pencil ₹4, juice box ₹20.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: kite ₹14, crayon box ₹50, pencil ₹5, balloon ₹9.
    How many rupees more does a kite cost than a pencil?
  28. 28.Price list: juice box ₹30, biscuit packet ₹10, glue stick ₹23, toffee ₹1.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  29. 29.Price list: ice candy ₹15, crayon box ₹50, eraser ₹2, sticker sheet ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) eraser (c) sticker sheet (d) crayon box
  30. 30.Price list: samosa ₹20, eraser ₹5, sticker sheet ₹9, sharpener ₹6.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: pencil ₹3, samosa ₹10, sticker sheet ₹8, sharpener ₹6.
    Riya has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: ruler ₹14, toffee ₹2, banana ₹8, pencil ₹3.
    How many rupees more does a ruler cost than a pencil?
  33. 33.Price list: kite ₹10, pencil ₹6, biscuit packet ₹12, juice box ₹30.
    How much do a pencil and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: pencil ₹8, biscuit packet ₹18, ruler ₹15, notebook ₹30.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: kite ₹15, balloon ₹9, eraser ₹2, pencil ₹5.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: banana ₹5, sticker sheet ₹6, eraser ₹3, samosa ₹12.
    Rohan has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: ruler ₹14, pencil ₹6, sticker sheet ₹12, sharpener ₹5.
    How much do a sharpener and a ruler cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: eraser ₹2, crayon box ₹35, sticker sheet ₹6, kite ₹15.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹12, samosa ₹19, eraser ₹4.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: sticker sheet ₹5, toffee ₹1, sharpener ₹4, notebook ₹40.
    Priya has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?

Answer key

  1. toffee
  2. 10
  3. 40
  4. 2
  5. 24
  6. 31
  7. 9
  8. 8
  9. 26
  10. 60
  11. biscuit packet
  12. 96
  13. 14
  14. 29
  15. 81
  16. 18
  17. toffee
  18. 1
  19. juice box
  20. pencil
  21. 82
  22. 3
  23. crayon box
  24. 27
  25. 4
  26. 12
  27. 9
  28. 29
  29. crayon box
  30. 60
  31. 4
  32. 11
  33. 18
  34. 32
  35. 15
  36. 5
  37. 19
  38. 6
  39. 24
  40. 6

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids