← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 403 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹19, eraser ₹3, crayon box ₹30, pencil ₹8.
    How much do a pencil and a crayon box cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: toffee ₹1, ice candy ₹12, biscuit packet ₹19, juice box ₹20.
    Saanvi has ₹20 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: ice candy ₹13, pencil ₹4, notebook ₹45, glue stick ₹23.
    Zoya has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹20, toffee ₹2, crayon box ₹35.
    How much do a crayon box and a toffee cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: samosa ₹17, crayon box ₹45, ice candy ₹11, banana ₹4.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  6. 6.Price list: pencil ₹6, banana ₹8, sticker sheet ₹10, ruler ₹15.
    How much do a banana and a pencil cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: crayon box ₹30, samosa ₹10, kite ₹14, ice candy ₹9.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: sticker sheet ₹7, kite ₹21, eraser ₹3, biscuit packet ₹17.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) eraser (c) kite (d) sticker sheet
  9. 9.Price list: balloon ₹5, notebook ₹35, crayon box ₹30, ruler ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) notebook (c) ruler (d) crayon box
  10. 10.Price list: glue stick ₹25, biscuit packet ₹15, juice box ₹30, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) glue stick (c) biscuit packet (d) sticker sheet
  11. 11.Price list: balloon ₹5, crayon box ₹35, notebook ₹30, glue stick ₹18.
    How much do a balloon and a notebook cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: balloon ₹8, sticker sheet ₹11, notebook ₹35, crayon box ₹50.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) sticker sheet (c) crayon box (d) notebook
  13. 13.Price list: toffee ₹1, juice box ₹20, biscuit packet ₹11, banana ₹7.
    How much do a biscuit packet and a toffee cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: pencil ₹3, sticker sheet ₹9, banana ₹4, sharpener ₹8.
    How much do a sticker sheet and a sharpener cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: ice candy ₹9, toffee ₹2, pencil ₹3, eraser ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) pencil (c) eraser (d) ice candy
  16. 16.Price list: toffee ₹2, balloon ₹8, kite ₹18, notebook ₹45.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) balloon (c) toffee (d) notebook
  17. 17.Price list: sticker sheet ₹7, juice box ₹30, balloon ₹10, samosa ₹14.
    Lakshmi has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: biscuit packet ₹15, samosa ₹16, sharpener ₹4, notebook ₹45.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: eraser ₹4, crayon box ₹35, banana ₹8, sharpener ₹6.
    How much do a sharpener and a banana cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: glue stick ₹21, sticker sheet ₹10, notebook ₹40, balloon ₹8.
    How many rupees more does a glue stick cost than a balloon?
  21. 21.Price list: juice box ₹20, banana ₹7, ice candy ₹12, toffee ₹2.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) toffee (c) ice candy (d) juice box
  22. 22.Price list: crayon box ₹35, samosa ₹10, sharpener ₹9, biscuit packet ₹14.
    How many rupees more does a samosa cost than a sharpener?
  23. 23.Price list: samosa ₹12, glue stick ₹18, pencil ₹3, eraser ₹4.
    How much do a glue stick and an eraser cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: pencil ₹3, toffee ₹1, ice candy ₹8, ruler ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) pencil (c) ice candy (d) toffee
  25. 25.Price list: pencil ₹7, crayon box ₹40, juice box ₹25, banana ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) crayon box (c) pencil (d) juice box
  26. 26.Price list: toffee ₹2, crayon box ₹30, banana ₹4, pencil ₹6.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: biscuit packet ₹11, eraser ₹2, notebook ₹45, toffee ₹3.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: ice candy ₹8, banana ₹7, toffee ₹3, balloon ₹6.
    How much do a balloon and a toffee cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: kite ₹14, ruler ₹9, samosa ₹12, juice box ₹30.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: juice box ₹20, eraser ₹4, samosa ₹16, kite ₹24.
    How much do a kite and a juice box cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: notebook ₹30, pencil ₹8, toffee ₹2, balloon ₹6.
    Riya has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: notebook ₹25, kite ₹19, sharpener ₹7, glue stick ₹20.
    How much do a glue stick and a notebook cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: eraser ₹2, juice box ₹25, ice candy ₹8, samosa ₹10.
    How much do a juice box and an ice candy cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: juice box ₹20, ruler ₹12, ice candy ₹8, pencil ₹5.
    How many rupees more does a juice box cost than a pencil?
  35. 35.Price list: banana ₹5, crayon box ₹50, toffee ₹1, samosa ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) toffee (c) samosa (d) banana
  36. 36.Price list: ice candy ₹14, toffee ₹3, kite ₹15, notebook ₹35.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: eraser ₹3, kite ₹24, pencil ₹5, balloon ₹9.
    How much do a kite and an eraser cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: sharpener ₹5, notebook ₹40, samosa ₹10, juice box ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) samosa (c) juice box (d) notebook
  39. 39.Price list: ice candy ₹15, toffee ₹3, ruler ₹14, sticker sheet ₹9.
    Farhan has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: sticker sheet ₹6, glue stick ₹21, juice box ₹20, ruler ₹15.
    How much do a ruler and a sticker sheet cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 38
  2. 1
  3. 55
  4. 37
  5. 34
  6. 14
  7. 40
  8. kite
  9. notebook
  10. sticker sheet
  11. 35
  12. balloon
  13. 12
  14. 17
  15. ice candy
  16. notebook
  17. 6
  18. 12
  19. 14
  20. 13
  21. toffee
  22. 1
  23. 22
  24. ruler
  25. crayon box
  26. 12
  27. 9
  28. 9
  29. 60
  30. 44
  31. 94
  32. 45
  33. 33
  34. 15
  35. crayon box
  36. 6
  37. 27
  38. sharpener
  39. 35
  40. 21

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids