← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 424 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹30, sharpener ₹9, ruler ₹11, crayon box ₹40.
    How many rupees more does a crayon box cost than a ruler?
  2. 2.Price list: juice box ₹25, kite ₹17, crayon box ₹50, toffee ₹3.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: sharpener ₹7, ruler ₹10, crayon box ₹45, notebook ₹35.
    How many rupees more does a notebook cost than a sharpener?
  4. 4.Price list: samosa ₹10, kite ₹21, balloon ₹9, banana ₹7.
    How many rupees more does a kite cost than a banana?
  5. 5.Price list: ice candy ₹14, ruler ₹9, kite ₹17, crayon box ₹50.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: pencil ₹4, biscuit packet ₹19, ruler ₹14, sticker sheet ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) pencil (c) biscuit packet (d) ruler
  7. 7.Price list: glue stick ₹23, pencil ₹3, kite ₹21, eraser ₹4.
    Pooja has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: ruler ₹11, sharpener ₹5, toffee ₹1, crayon box ₹50.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) crayon box (c) sharpener (d) ruler
  9. 9.Price list: ruler ₹10, sharpener ₹8, glue stick ₹25, samosa ₹11.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: samosa ₹14, sharpener ₹4, ruler ₹9, pencil ₹6.
    How many rupees more does a pencil cost than a sharpener?
  11. 11.Price list: balloon ₹10, toffee ₹3, kite ₹21, banana ₹5.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: juice box ₹20, ice candy ₹15, banana ₹5, glue stick ₹19.
    Riya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: notebook ₹30, sharpener ₹6, sticker sheet ₹5, crayon box ₹40.
    Manav has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹10, sharpener ₹7, biscuit packet ₹11, juice box ₹30.
    Priya has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: eraser ₹2, pencil ₹7, crayon box ₹40, notebook ₹25.
    Riya has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: eraser ₹5, toffee ₹2, ice candy ₹9, banana ₹7.
    How much do a toffee and an eraser cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: sticker sheet ₹5, notebook ₹30, ruler ₹13, kite ₹23.
    Karan has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: samosa ₹11, biscuit packet ₹14, crayon box ₹40, balloon ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) samosa (c) crayon box (d) balloon
  19. 19.Price list: pencil ₹4, glue stick ₹17, ruler ₹12, sharpener ₹6.
    Gurpreet has ₹20 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: glue stick ₹20, crayon box ₹35, notebook ₹30, kite ₹10.
    How much do 4 crayon boxes cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: kite ₹25, notebook ₹45, eraser ₹2, pencil ₹6.
    How many rupees more does a kite cost than an eraser?
  22. 22.Price list: ice candy ₹10, biscuit packet ₹15, toffee ₹1, pencil ₹3.
    Joseph has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: kite ₹23, samosa ₹17, juice box ₹30, eraser ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) juice box (c) kite (d) eraser
  24. 24.Price list: eraser ₹2, toffee ₹3, kite ₹20, sharpener ₹6.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: ruler ₹11, ice candy ₹8, sharpener ₹6, juice box ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) sharpener (c) ruler (d) juice box
  26. 26.Price list: crayon box ₹35, juice box ₹25, ice candy ₹13, toffee ₹1.
    How much do a juice box and a toffee cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: notebook ₹35, crayon box ₹30, kite ₹17, juice box ₹20.
    Sneha has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: toffee ₹2, balloon ₹5, notebook ₹45, ice candy ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) notebook (c) toffee (d) balloon
  29. 29.Price list: crayon box ₹35, biscuit packet ₹12, sharpener ₹9, juice box ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) crayon box (c) juice box (d) sharpener
  30. 30.Price list: pencil ₹6, ice candy ₹12, eraser ₹4, balloon ₹9.
    How much do a balloon and a pencil cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: juice box ₹30, sharpener ₹7, ice candy ₹13, eraser ₹5.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: kite ₹20, sticker sheet ₹8, balloon ₹9, sharpener ₹6.
    How many rupees more does a kite cost than a balloon?
  33. 33.Price list: samosa ₹19, ruler ₹8, eraser ₹2, sticker sheet ₹7.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: biscuit packet ₹17, samosa ₹20, eraser ₹5, notebook ₹45.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) eraser (c) biscuit packet (d) notebook
  35. 35.Price list: kite ₹10, juice box ₹30, toffee ₹2, glue stick ₹22.
    Manav has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: ice candy ₹11, ruler ₹9, kite ₹21, toffee ₹2.
    How much do a toffee and a kite cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: sharpener ₹5, glue stick ₹15, crayon box ₹50, toffee ₹2.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) crayon box (c) glue stick (d) sharpener
  38. 38.Price list: eraser ₹3, pencil ₹7, banana ₹4, juice box ₹30.
    How much do 4 bananas cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: crayon box ₹50, sticker sheet ₹8, toffee ₹1, balloon ₹5.
    Dev has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: sharpener ₹9, toffee ₹1, pencil ₹6, biscuit packet ₹15.
    How much do a biscuit packet and a toffee cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 29
  2. 6
  3. 28
  4. 14
  5. 28
  6. biscuit packet
  7. 7
  8. crayon box
  9. 44
  10. 2
  11. 15
  12. 31
  13. 95
  14. 3
  15. 3
  16. 7
  17. 27
  18. crayon box
  19. 14
  20. 140
  21. 23
  22. 9
  23. eraser
  24. 18
  25. juice box
  26. 26
  27. 65
  28. notebook
  29. crayon box
  30. 15
  31. 21
  32. 11
  33. 10
  34. eraser
  35. 8
  36. 23
  37. toffee
  38. 16
  39. 99
  40. 16

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids