← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 461 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹9, balloon ₹6, glue stick ₹21, kite ₹13.
    How much do a glue stick and a sharpener cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: ruler ₹10, banana ₹7, crayon box ₹50, pencil ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) banana (c) ruler (d) crayon box
  3. 3.Price list: notebook ₹30, samosa ₹15, eraser ₹4, pencil ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) eraser (c) notebook (d) samosa
  4. 4.Price list: pencil ₹7, eraser ₹4, biscuit packet ₹19, juice box ₹20.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a pencil?
  5. 5.Price list: banana ₹5, biscuit packet ₹14, sharpener ₹9, samosa ₹13.
    Vivaan has ₹20 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: eraser ₹5, sticker sheet ₹10, pencil ₹7, ice candy ₹14.
    How much do an eraser and an ice candy cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: banana ₹4, ice candy ₹12, notebook ₹25, crayon box ₹30.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: kite ₹21, juice box ₹20, glue stick ₹17, balloon ₹9.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹7, ruler ₹8, biscuit packet ₹10, toffee ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) ruler (c) sticker sheet (d) toffee
  10. 10.Price list: sticker sheet ₹11, banana ₹4, notebook ₹25, glue stick ₹21.
    How much do a banana and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: sticker sheet ₹11, pencil ₹3, eraser ₹2, samosa ₹17.
    Zoya has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: samosa ₹14, ice candy ₹10, banana ₹4, ruler ₹12.
    How much do a banana and a samosa cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: eraser ₹3, kite ₹17, ice candy ₹12, sharpener ₹8.
    How much do an ice candy and a sharpener cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: banana ₹6, eraser ₹4, juice box ₹25, kite ₹10.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: toffee ₹2, banana ₹4, pencil ₹7, juice box ₹30.
    Diya has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: eraser ₹3, sharpener ₹8, biscuit packet ₹15, toffee ₹2.
    Ishaan has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: juice box ₹30, ruler ₹14, kite ₹21, ice candy ₹11.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) kite (c) ruler (d) ice candy
  18. 18.Price list: juice box ₹20, pencil ₹4, toffee ₹3, glue stick ₹25.
    How much do a juice box and a pencil cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: sticker sheet ₹10, crayon box ₹30, juice box ₹25, ruler ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) crayon box (c) ruler (d) juice box
  20. 20.Price list: pencil ₹4, ruler ₹13, sticker sheet ₹9, toffee ₹3.
    How much do a pencil and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: ice candy ₹14, eraser ₹4, kite ₹11, pencil ₹3.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: juice box ₹30, toffee ₹2, biscuit packet ₹12, banana ₹8.
    How much do a juice box and a banana cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: sticker sheet ₹11, glue stick ₹16, crayon box ₹45, pencil ₹3.
    How much do a sticker sheet and a glue stick cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: kite ₹11, notebook ₹30, eraser ₹3, balloon ₹5.
    How much do a kite and a balloon cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: toffee ₹1, biscuit packet ₹19, juice box ₹25, samosa ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) samosa (c) toffee (d) juice box
  26. 26.Price list: eraser ₹2, samosa ₹13, juice box ₹20, notebook ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) notebook (c) juice box (d) eraser
  27. 27.Price list: pencil ₹7, banana ₹4, crayon box ₹40, notebook ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) crayon box (c) banana (d) pencil
  28. 28.Price list: glue stick ₹17, toffee ₹3, eraser ₹2, juice box ₹30.
    Saanvi has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: pencil ₹4, ruler ₹14, samosa ₹18, sticker sheet ₹7.
    Dev has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: toffee ₹1, eraser ₹2, ice candy ₹14, glue stick ₹18.
    How much do a toffee and an eraser cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: crayon box ₹30, balloon ₹6, ice candy ₹14, sharpener ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) sharpener (c) ice candy (d) crayon box
  32. 32.Price list: pencil ₹3, sticker sheet ₹11, samosa ₹18, sharpener ₹5.
    Sneha has ₹50 and buys a samosa. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: sticker sheet ₹12, eraser ₹2, pencil ₹6, toffee ₹3.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: ice candy ₹10, biscuit packet ₹12, notebook ₹25, samosa ₹18.
    How much do a samosa and a notebook cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: crayon box ₹50, toffee ₹3, notebook ₹35, ice candy ₹9.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  36. 36.Price list: pencil ₹8, eraser ₹5, juice box ₹25, toffee ₹3.
    How many rupees more does an eraser cost than a toffee?
  37. 37.Price list: kite ₹10, sharpener ₹7, biscuit packet ₹19, samosa ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) samosa (c) biscuit packet (d) sharpener
  38. 38.Price list: ruler ₹14, pencil ₹4, ice candy ₹8, sharpener ₹5.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: ruler ₹10, banana ₹6, sharpener ₹5, toffee ₹1.
    Ananya has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: pencil ₹4, toffee ₹1, eraser ₹2, juice box ₹20.
    How many rupees more does a juice box cost than a pencil?

Answer key

  1. 30
  2. crayon box
  3. notebook
  4. 12
  5. 11
  6. 19
  7. 90
  8. 60
  9. toffee
  10. 15
  11. 98
  12. 18
  13. 20
  14. 75
  15. 93
  16. 2
  17. ice candy
  18. 24
  19. sticker sheet
  20. 13
  21. 12
  22. 38
  23. 27
  24. 16
  25. juice box
  26. notebook
  27. crayon box
  28. 20
  29. 3
  30. 3
  31. crayon box
  32. 32
  33. 24
  34. 43
  35. 41
  36. 2
  37. biscuit packet
  38. 8
  39. 10
  40. 16

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids