← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 118 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Aditya had ₹92. Aditya spent ₹45 on a crayon box. How many rupees are left?
  2. 2.₹510 − ₹60 =
  3. 3.₹66 − ₹64 =
  4. 4.₹26 − ₹9 =
  5. 5.₹550 − ₹280 =
  6. 6.Aarav had ₹32. Aarav spent ₹7 on a pencil. How many rupees are left?
  7. 7.₹67 − ₹63 =
  8. 8.A kite costs ₹14 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the kite cost?
  9. 9.A pencil costs ₹3 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the eraser cost?
  10. 10.A kite costs ₹21 and an ice candy costs ₹12. How many rupees more does the kite cost?
  11. 11.₹67 − ₹19 =
  12. 12.₹59 − ₹55 =
  13. 13.₹76 − ₹66 =
  14. 14.₹67 − ₹12 =
  15. 15.Vivaan had ₹72. Vivaan spent ₹2 on an eraser. How many rupees are left?
  16. 16.₹210 − ₹120 =
  17. 17.Pooja had ₹55. Pooja spent ₹15 on a kite. How many rupees are left?
  18. 18.A notebook costs ₹40 and a ruler costs ₹9. How many rupees more does the notebook cost?
  19. 19.₹840 − ₹380 =
  20. 20.₹86 − ₹64 =
  21. 21.₹99 − ₹51 =
  22. 22.Manav had ₹31. Manav spent ₹12 on a samosa. How many rupees are left?
  23. 23.A biscuit packet costs ₹10 and a crayon box costs ₹35. How many rupees more does the crayon box cost?
  24. 24.Vivaan had ₹26. Vivaan spent ₹8 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  25. 25.₹28 − ₹27 =
  26. 26.₹420 − ₹190 =
  27. 27.Aditya had ₹51. Aditya spent ₹10 on an ice candy. How many rupees are left?
  28. 28.Sneha had ₹57. Sneha spent ₹14 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  29. 29.₹99 − ₹68 =
  30. 30.Vivaan had ₹85. Vivaan spent ₹3 on an eraser. How many rupees are left?
  31. 31.₹38 − ₹7 =
  32. 32.₹34 − ₹9 =
  33. 33.₹670 − ₹10 =
  34. 34.A banana costs ₹6 and a balloon costs ₹8. How many rupees more does the balloon cost?
  35. 35.A banana costs ₹5 and a ruler costs ₹11. How many rupees more does the ruler cost?
  36. 36.₹71 − ₹18 =
  37. 37.₹480 − ₹70 =
  38. 38.₹81 − ₹45 =
  39. 39.₹480 − ₹40 =
  40. 40.₹400 − ₹310 =

Answer key

  1. 47
  2. 450
  3. 2
  4. 17
  5. 270
  6. 25
  7. 4
  8. 6
  9. 1
  10. 9
  11. 48
  12. 4
  13. 10
  14. 55
  15. 70
  16. 90
  17. 40
  18. 31
  19. 460
  20. 22
  21. 48
  22. 19
  23. 25
  24. 18
  25. 1
  26. 230
  27. 41
  28. 43
  29. 31
  30. 82
  31. 31
  32. 25
  33. 660
  34. 2
  35. 6
  36. 53
  37. 410
  38. 36
  39. 440
  40. 90

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids