Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 kg of rice costs ₹266, how many kg can you buy for ₹418?
- 2.A hostel has enough food for 7 students for 4 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 3.If 3 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹116?
- 4.A car goes 16 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 5.If 2 cricket balls cost ₹102, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 6.A car goes 24 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 7.If 5 notebooks cost ₹255, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 8.11 painters can paint a school in 10 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 9.A car goes 250 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 10.4 painters can paint a school in 23 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 11.If 3 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹600?
- 12.8 painters can paint a school in 12 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 13.If 9 pencil boxes cost ₹225, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
- 14.If 6 pencil boxes cost ₹18, how much do 5 pencil boxes cost (in ₹)?
- 15.A hostel has enough food for 10 students for 16 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 16.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 17.If 6 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹434?
- 18.A car goes 44 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 19.A hostel has enough food for 11 students for 24 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 20.If 12 pens cost ₹420, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 21.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 22.If 5 cricket balls cost ₹190, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 24.9 painters can paint a school in 8 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 25.If 4 erasers cost ₹236, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 26.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 27.If 8 kg of rice costs ₹488, how many kg can you buy for ₹549?
- 28.A hostel has enough food for 3 students for 18 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 29.If 7 pens cost ₹406, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 30.If 4 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹645?
- 31.If 3 kg of rice costs ₹111, how many kg can you buy for ₹74?
- 32.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 33.If 3 cricket balls cost ₹99, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.If 11 erasers cost ₹253, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
- 35.If 8 kg of rice costs ₹664, how many kg can you buy for ₹830?
- 36.If 10 pencil boxes cost ₹310, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
- 37.5 painters can paint a school in 21 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 38.If 4 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹528?
- 39.A car goes 210 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 40.A hostel has enough food for 7 students for 8 days. How many days will the same food last for 14 students?
Answer key
- 11
- 14
- 2
- 24
- 357
- 396
- 612
- 55
- 325
- 46
- 12
- 6
- 300
- 15
- 20
- 264
- 14
- 836
- 12
- 385
- 156
- 266
- 297
- 18
- 1062
- 96
- 9
- 27
- 232
- 15
- 2
- 440
- 528
- 276
- 10
- 62
- 5
- 8
- 714
- 4
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude