Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 4 pencil boxes cost ₹48, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
- 2.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 3.If 5 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹84?
- 4.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 5.If 10 pencil boxes cost ₹40, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.A hostel has enough food for 12 students for 22 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 7.If 9 kg of rice costs ₹729, how many kg can you buy for ₹891?
- 8.If 8 notebooks cost ₹464, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 9.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹195?
- 10.A car goes 220 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 11.A hostel has enough food for 10 students for 21 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 12.A hostel has enough food for 12 students for 18 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 13.If 5 kg of rice costs ₹310, how many kg can you buy for ₹558?
- 14.If 8 erasers cost ₹136, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
- 15.If 2 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹720?
- 16.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 17.If 3 mangoes cost ₹57, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 18.A car goes 207 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 19.If 4 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹273?
- 20.If 3 bottles of juice cost ₹123, how much do 10 bottles of juice cost (in ₹)?
- 21.A car goes 60 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 22.12 painters can paint a school in 6 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 23.12 painters can paint a school in 20 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 24.If 3 pens cost ₹87, how much do 19 pens cost (in ₹)?
- 25.If 4 notebooks cost ₹56, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 26.If 9 kg of rice costs ₹774, how many kg can you buy for ₹1032?
- 27.A hostel has enough food for 2 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 28.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹350?
- 30.If 2 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹522?
- 31.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 32.A car goes 54 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 33.If 4 bottles of juice cost ₹212, how much do 10 bottles of juice cost (in ₹)?
- 34.A hostel has enough food for 7 students for 24 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 35.If 7 pens cost ₹119, how much do 12 pens cost (in ₹)?
- 36.12 painters can paint a school in 8 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 37.A car goes 84 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 38.If 4 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹210?
- 39.If 9 kg of rice costs ₹288, how many kg can you buy for ₹64?
- 40.If 12 mangoes cost ₹516, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 180
- 125
- 3
- 800
- 28
- 44
- 11
- 290
- 3
- 400
- 35
- 54
- 9
- 272
- 9
- 722
- 266
- 598
- 13
- 410
- 24
- 9
- 30
- 551
- 112
- 12
- 2
- 63
- 14
- 6
- 414
- 135
- 530
- 12
- 204
- 24
- 240
- 10
- 2
- 129
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude