← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 153 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 4 pencil boxes cost ₹48, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
  2. 2.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  3. 3.If 5 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹84?
  4. 4.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  5. 5.If 10 pencil boxes cost ₹40, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  6. 6.A hostel has enough food for 12 students for 22 days. How many days will the same food last for 6 students?
  7. 7.If 9 kg of rice costs ₹729, how many kg can you buy for ₹891?
  8. 8.If 8 notebooks cost ₹464, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹195?
  10. 10.A car goes 220 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
  11. 11.A hostel has enough food for 10 students for 21 days. How many days will the same food last for 6 students?
  12. 12.A hostel has enough food for 12 students for 18 days. How many days will the same food last for 4 students?
  13. 13.If 5 kg of rice costs ₹310, how many kg can you buy for ₹558?
  14. 14.If 8 erasers cost ₹136, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
  15. 15.If 2 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹720?
  16. 16.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  17. 17.If 3 mangoes cost ₹57, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
  18. 18.A car goes 207 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
  19. 19.If 4 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹273?
  20. 20.If 3 bottles of juice cost ₹123, how much do 10 bottles of juice cost (in ₹)?
  21. 21.A car goes 60 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  22. 22.12 painters can paint a school in 6 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  23. 23.12 painters can paint a school in 20 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  24. 24.If 3 pens cost ₹87, how much do 19 pens cost (in ₹)?
  25. 25.If 4 notebooks cost ₹56, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  26. 26.If 9 kg of rice costs ₹774, how many kg can you buy for ₹1032?
  27. 27.A hostel has enough food for 2 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
  28. 28.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  29. 29.If 6 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹350?
  30. 30.If 2 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹522?
  31. 31.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
  32. 32.A car goes 54 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  33. 33.If 4 bottles of juice cost ₹212, how much do 10 bottles of juice cost (in ₹)?
  34. 34.A hostel has enough food for 7 students for 24 days. How many days will the same food last for 14 students?
  35. 35.If 7 pens cost ₹119, how much do 12 pens cost (in ₹)?
  36. 36.12 painters can paint a school in 8 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  37. 37.A car goes 84 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
  38. 38.If 4 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹210?
  39. 39.If 9 kg of rice costs ₹288, how many kg can you buy for ₹64?
  40. 40.If 12 mangoes cost ₹516, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 180
  2. 125
  3. 3
  4. 800
  5. 28
  6. 44
  7. 11
  8. 290
  9. 3
  10. 400
  11. 35
  12. 54
  13. 9
  14. 272
  15. 9
  16. 722
  17. 266
  18. 598
  19. 13
  20. 410
  21. 24
  22. 9
  23. 30
  24. 551
  25. 112
  26. 12
  27. 2
  28. 63
  29. 14
  30. 6
  31. 414
  32. 135
  33. 530
  34. 12
  35. 204
  36. 24
  37. 240
  38. 10
  39. 2
  40. 129

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude