← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 204 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 9 kg of rice costs ₹747, how many kg can you buy for ₹166?
  2. 2.A car goes 133 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  3. 3.If 2 bottles of juice cost ₹22, how much do 20 bottles of juice cost (in ₹)?
  4. 4.If 3 mangoes cost ₹174, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
  5. 5.A hostel has enough food for 6 students for 9 days. How many days will the same food last for 2 students?
  6. 6.If 5 kg of rice costs ₹230, how many kg can you buy for ₹184?
  7. 7.If 10 erasers cost ₹260, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
  8. 8.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  9. 9.A car goes 120 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
  10. 10.A hostel has enough food for 6 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
  11. 11.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹504?
  12. 12.2 painters can paint a school in 9 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  13. 13.If 3 kg of rice costs ₹114, how many kg can you buy for ₹380?
  14. 14.A car goes 216 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  15. 15.11 painters can paint a school in 20 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
  16. 16.A hostel has enough food for 11 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
  17. 17.If 3 pens cost ₹33, how much do 16 pens cost (in ₹)?
  18. 18.If 12 erasers cost ₹636, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
  19. 19.11 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  20. 20.A car goes 48 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  21. 21.If 8 kg of rice costs ₹560, how many kg can you buy for ₹980?
  22. 22.9 painters can paint a school in 7 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  23. 23.A hostel has enough food for 9 students for 12 days. How many days will the same food last for 3 students?
  24. 24.If 3 notebooks cost ₹39, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  25. 25.If 3 mangoes cost ₹78, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  26. 26.A car goes 240 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  27. 27.If 9 pens cost ₹351, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  28. 28.If 5 kg of rice costs ₹305, how many kg can you buy for ₹122?
  29. 29.If 3 kg of rice costs ₹246, how many kg can you buy for ₹410?
  30. 30.If 7 pens cost ₹238, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  31. 31.If 12 mangoes cost ₹276, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.If 4 kites cost ₹208, how much do 5 kites cost (in ₹)?
  33. 33.If 4 kg of rice costs ₹116, how many kg can you buy for ₹377?
  34. 34.If 12 cricket balls cost ₹300, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  35. 35.A car goes 128 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  36. 36.11 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
  37. 37.If 11 pens cost ₹187, how much do 19 pens cost (in ₹)?
  38. 38.A hostel has enough food for 12 students for 22 days. How many days will the same food last for 22 students?
  39. 39.If 3 pencil boxes cost ₹33, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
  40. 40.If 4 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹1275?

Answer key

  1. 2
  2. 399
  3. 220
  4. 928
  5. 27
  6. 4
  7. 208
  8. 399
  9. 260
  10. 3
  11. 9
  12. 3
  13. 10
  14. 702
  15. 11
  16. 22
  17. 176
  18. 848
  19. 55
  20. 936
  21. 14
  22. 21
  23. 36
  24. 26
  25. 234
  26. 740
  27. 156
  28. 2
  29. 5
  30. 612
  31. 115
  32. 260
  33. 13
  34. 50
  35. 608
  36. 11
  37. 323
  38. 12
  39. 176
  40. 15

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude