Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 kg of rice costs ₹747, how many kg can you buy for ₹166?
- 2.A car goes 133 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 3.If 2 bottles of juice cost ₹22, how much do 20 bottles of juice cost (in ₹)?
- 4.If 3 mangoes cost ₹174, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 5.A hostel has enough food for 6 students for 9 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 6.If 5 kg of rice costs ₹230, how many kg can you buy for ₹184?
- 7.If 10 erasers cost ₹260, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
- 8.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 9.A car goes 120 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 10.A hostel has enough food for 6 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 11.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹504?
- 12.2 painters can paint a school in 9 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 13.If 3 kg of rice costs ₹114, how many kg can you buy for ₹380?
- 14.A car goes 216 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 15.11 painters can paint a school in 20 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
- 16.A hostel has enough food for 11 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 17.If 3 pens cost ₹33, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 18.If 12 erasers cost ₹636, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
- 19.11 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 20.A car goes 48 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 21.If 8 kg of rice costs ₹560, how many kg can you buy for ₹980?
- 22.9 painters can paint a school in 7 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 23.A hostel has enough food for 9 students for 12 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 24.If 3 notebooks cost ₹39, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 25.If 3 mangoes cost ₹78, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 26.A car goes 240 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 27.If 9 pens cost ₹351, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 28.If 5 kg of rice costs ₹305, how many kg can you buy for ₹122?
- 29.If 3 kg of rice costs ₹246, how many kg can you buy for ₹410?
- 30.If 7 pens cost ₹238, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 31.If 12 mangoes cost ₹276, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 32.If 4 kites cost ₹208, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 33.If 4 kg of rice costs ₹116, how many kg can you buy for ₹377?
- 34.If 12 cricket balls cost ₹300, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.A car goes 128 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 36.11 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 37.If 11 pens cost ₹187, how much do 19 pens cost (in ₹)?
- 38.A hostel has enough food for 12 students for 22 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 39.If 3 pencil boxes cost ₹33, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.If 4 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹1275?
Answer key
- 2
- 399
- 220
- 928
- 27
- 4
- 208
- 399
- 260
- 3
- 9
- 3
- 10
- 702
- 11
- 22
- 176
- 848
- 55
- 936
- 14
- 21
- 36
- 26
- 234
- 740
- 156
- 2
- 5
- 612
- 115
- 260
- 13
- 50
- 608
- 11
- 323
- 12
- 176
- 15
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude