Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 130 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 2.3 painters can paint a school in 16 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 3.2 painters can paint a school in 4 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 4.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 5.If 5 kg of rice costs ₹205, how many kg can you buy for ₹328?
- 6.If 6 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹338?
- 7.If 2 mangoes cost ₹118, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 8.6 painters can paint a school in 7 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 9.8 painters can paint a school in 16 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 10.7 painters can paint a school in 18 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 11.A car goes 88 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 12.A hostel has enough food for 6 students for 7 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 13.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 14.A hostel has enough food for 9 students for 5 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 15.If 4 mangoes cost ₹80, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 16.If 10 mangoes cost ₹450, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 17.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 18.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 19.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 20.If 10 cricket balls cost ₹560, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 21.A car goes 110 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 22.If 3 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹968?
- 23.9 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 24.If 3 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹540?
- 25.If 2 notebooks cost ₹68, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
- 26.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 27.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 28.If 8 erasers cost ₹272, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
- 29.If 2 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹429?
- 30.A car goes 65 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 31.If 12 pens cost ₹144, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 32.2 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 33.If 3 notebooks cost ₹120, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 34.A hostel has enough food for 5 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 35.A car goes 96 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 36.If 3 kg of rice costs ₹270, how many kg can you buy for ₹180?
- 37.If 7 kg of rice costs ₹392, how many kg can you buy for ₹560?
- 38.If 7 kg of rice costs ₹301, how many kg can you buy for ₹258?
- 39.If 8 kg of rice costs ₹464, how many kg can you buy for ₹174?
- 40.If 9 kites cost ₹171, how much do 2 kites cost (in ₹)?
Answer key
- 429
- 8
- 2
- 391
- 8
- 13
- 1003
- 2
- 8
- 6
- 187
- 14
- 184
- 3
- 120
- 900
- 651
- 170
- 585
- 616
- 198
- 11
- 9
- 9
- 442
- 242
- 468
- 170
- 13
- 455
- 84
- 2
- 80
- 5
- 396
- 2
- 10
- 6
- 3
- 38
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude