Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 4 students for 8 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 2.A car goes 253 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 3.If 9 erasers cost ₹162, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
- 4.If 6 mangoes cost ₹246, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 5.If 2 kg of rice costs ₹46, how many kg can you buy for ₹299?
- 6.A hostel has enough food for 4 students for 18 days. How many days will the same food last for 24 students?
- 7.4 painters can paint a school in 5 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 8.If 7 kites cost ₹350, how much do 9 kites cost (in ₹)?
- 9.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹1014?
- 10.A hostel has enough food for 4 students for 9 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 11.6 painters can paint a school in 28 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 12.If 3 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹250?
- 13.If 4 kg of rice costs ₹256, how many kg can you buy for ₹320?
- 14.3 painters can paint a school in 12 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 15.8 painters can paint a school in 22 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 16.If 7 notebooks cost ₹336, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 17.If 11 pencil boxes cost ₹484, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 18.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 19.A hostel has enough food for 7 students for 12 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 20.If 5 pens cost ₹95, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 21.If 4 pens cost ₹188, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 22.If 5 kg of rice costs ₹155, how many kg can you buy for ₹124?
- 23.If 3 bottles of juice cost ₹141, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 24.3 painters can paint a school in 10 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 25.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 26.If 6 notebooks cost ₹186, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
- 27.7 painters can paint a school in 16 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 28.If 9 mangoes cost ₹243, how much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 29.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 30.If 7 kg of rice costs ₹154, how many kg can you buy for ₹286?
- 31.If 2 bottles of juice cost ₹74, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 3 pens cost ₹135, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 33.7 painters can paint a school in 21 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 34.A hostel has enough food for 2 students for 14 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 35.If 3 mangoes cost ₹138, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 36.If 3 kg of rice costs ₹255, how many kg can you buy for ₹170?
- 37.A hostel has enough food for 10 students for 29 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 38.If 5 pencil boxes cost ₹210, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
- 39.A hostel has enough food for 9 students for 9 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 40.If 9 kg of rice costs ₹549, how many kg can you buy for ₹732?
Answer key
- 2
- 345
- 234
- 451
- 13
- 3
- 10
- 450
- 13
- 12
- 21
- 5
- 5
- 18
- 44
- 816
- 264
- 912
- 42
- 304
- 470
- 4
- 517
- 2
- 48
- 496
- 56
- 54
- 714
- 13
- 629
- 495
- 7
- 4
- 322
- 2
- 58
- 462
- 27
- 12
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude