Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 4 bottles of juice cost ₹180, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 2.If 6 kg of rice costs ₹258, how many kg can you buy for ₹645?
- 3.A car goes 190 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 4.If 4 kg of rice costs ₹120, how many kg can you buy for ₹270?
- 5.If 3 pencil boxes cost ₹153, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.A hostel has enough food for 6 students for 26 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 7.If 2 kg of rice costs ₹170, how many kg can you buy for ₹1275?
- 8.If 6 kg of rice costs ₹222, how many kg can you buy for ₹407?
- 9.7 painters can paint a school in 18 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 10.5 painters can paint a school in 12 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 11.If 10 bottles of juice cost ₹250, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 12.10 painters can paint a school in 4 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 13.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 14.4 painters can paint a school in 20 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 15.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 16.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 17.If 8 kg of rice costs ₹368, how many kg can you buy for ₹644?
- 18.A car goes 60 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 19.A hostel has enough food for 9 students for 4 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 20.If 2 notebooks cost ₹48, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 21.If 5 kg of rice costs ₹365, how many kg can you buy for ₹803?
- 22.If 10 notebooks cost ₹40, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 23.If 3 kg of rice costs ₹129, how many kg can you buy for ₹473?
- 24.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 25.A car goes 154 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 26.A car goes 130 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 27.10 painters can paint a school in 19 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 28.A car goes 84 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 29.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 30.If 7 kites cost ₹63, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 31.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 32.If 3 mangoes cost ₹102, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 33.If 2 erasers cost ₹108, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 34.A car goes 180 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 35.A car goes 140 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 36.If 9 kg of rice costs ₹684, how many kg can you buy for ₹988?
- 37.If 8 kg of rice costs ₹544, how many kg can you buy for ₹340?
- 38.If 9 kg of rice costs ₹666, how many kg can you buy for ₹814?
- 39.If 5 kg of rice costs ₹190, how many kg can you buy for ₹532?
- 40.If 5 kg of rice costs ₹355, how many kg can you buy for ₹1065?
Answer key
- 405
- 15
- 228
- 9
- 561
- 12
- 15
- 11
- 42
- 4
- 175
- 10
- 136
- 8
- 66
- 432
- 14
- 396
- 18
- 360
- 11
- 76
- 11
- 147
- 266
- 299
- 38
- 112
- 102
- 99
- 300
- 238
- 324
- 580
- 780
- 13
- 5
- 11
- 14
- 15
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude