Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 45 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 2.If 6 notebooks cost ₹324, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
- 3.If 4 notebooks cost ₹156, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 4.If 5 kg of rice costs ₹370, how many kg can you buy for ₹444?
- 5.If 3 kg of rice costs ₹123, how many kg can you buy for ₹615?
- 6.A hostel has enough food for 4 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 7.If 4 kg of rice costs ₹220, how many kg can you buy for ₹110?
- 8.A hostel has enough food for 9 students for 15 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 9.If 2 notebooks cost ₹30, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 10.A hostel has enough food for 9 students for 28 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 11.If 2 kg of rice costs ₹62, how many kg can you buy for ₹217?
- 12.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 13.12 painters can paint a school in 29 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 14.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 15.A car goes 90 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 16.If 9 pens cost ₹198, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 17.If 6 notebooks cost ₹240, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 18.A car goes 231 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 19.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 20.If 6 kg of rice costs ₹534, how many kg can you buy for ₹356?
- 21.If 3 erasers cost ₹21, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
- 22.A hostel has enough food for 5 students for 26 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 23.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 24.If 9 kg of rice costs ₹369, how many kg can you buy for ₹410?
- 25.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 26.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 27.A car goes 168 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 28.If 4 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹126?
- 29.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 30.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 31.8 painters can paint a school in 12 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 32.If 3 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹144?
- 33.If 12 cricket balls cost ₹492, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.A hostel has enough food for 9 students for 18 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 35.If 6 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹540?
- 36.If 7 kg of rice costs ₹196, how many kg can you buy for ₹392?
- 37.If 8 kg of rice costs ₹648, how many kg can you buy for ₹1215?
- 38.If 8 kg of rice costs ₹344, how many kg can you buy for ₹301?
- 39.If 9 kg of rice costs ₹261, how many kg can you buy for ₹87?
- 40.A car goes 39 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
Answer key
- 54
- 702
- 312
- 6
- 15
- 4
- 2
- 27
- 60
- 42
- 7
- 143
- 58
- 30
- 255
- 88
- 320
- 336
- 375
- 4
- 35
- 10
- 46
- 10
- 4
- 32
- 42
- 2
- 975
- 34
- 6
- 2
- 164
- 54
- 10
- 14
- 15
- 7
- 3
- 52
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude