← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 437 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 45 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  2. 2.If 6 notebooks cost ₹324, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.If 4 notebooks cost ₹156, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.If 5 kg of rice costs ₹370, how many kg can you buy for ₹444?
  5. 5.If 3 kg of rice costs ₹123, how many kg can you buy for ₹615?
  6. 6.A hostel has enough food for 4 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
  7. 7.If 4 kg of rice costs ₹220, how many kg can you buy for ₹110?
  8. 8.A hostel has enough food for 9 students for 15 days. How many days will the same food last for 5 students?
  9. 9.If 2 notebooks cost ₹30, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.A hostel has enough food for 9 students for 28 days. How many days will the same food last for 6 students?
  11. 11.If 2 kg of rice costs ₹62, how many kg can you buy for ₹217?
  12. 12.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
  13. 13.12 painters can paint a school in 29 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  14. 14.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  15. 15.A car goes 90 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  16. 16.If 9 pens cost ₹198, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  17. 17.If 6 notebooks cost ₹240, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  18. 18.A car goes 231 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  19. 19.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  20. 20.If 6 kg of rice costs ₹534, how many kg can you buy for ₹356?
  21. 21.If 3 erasers cost ₹21, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
  22. 22.A hostel has enough food for 5 students for 26 days. How many days will the same food last for 13 students?
  23. 23.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  24. 24.If 9 kg of rice costs ₹369, how many kg can you buy for ₹410?
  25. 25.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
  26. 26.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  27. 27.A car goes 168 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  28. 28.If 4 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹126?
  29. 29.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  30. 30.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  31. 31.8 painters can paint a school in 12 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
  32. 32.If 3 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹144?
  33. 33.If 12 cricket balls cost ₹492, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.A hostel has enough food for 9 students for 18 days. How many days will the same food last for 3 students?
  35. 35.If 6 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹540?
  36. 36.If 7 kg of rice costs ₹196, how many kg can you buy for ₹392?
  37. 37.If 8 kg of rice costs ₹648, how many kg can you buy for ₹1215?
  38. 38.If 8 kg of rice costs ₹344, how many kg can you buy for ₹301?
  39. 39.If 9 kg of rice costs ₹261, how many kg can you buy for ₹87?
  40. 40.A car goes 39 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?

Answer key

  1. 54
  2. 702
  3. 312
  4. 6
  5. 15
  6. 4
  7. 2
  8. 27
  9. 60
  10. 42
  11. 7
  12. 143
  13. 58
  14. 30
  15. 255
  16. 88
  17. 320
  18. 336
  19. 375
  20. 4
  21. 35
  22. 10
  23. 46
  24. 10
  25. 4
  26. 32
  27. 42
  28. 2
  29. 975
  30. 34
  31. 6
  32. 2
  33. 164
  34. 54
  35. 10
  36. 14
  37. 15
  38. 7
  39. 3
  40. 52

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude