← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 453 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 4 mangoes cost ₹164, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
  2. 2.If 3 pens cost ₹144, how much do 11 pens cost (in ₹)?
  3. 3.If 3 pencil boxes cost ₹69, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
  4. 4.If 2 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹132?
  5. 5.If 4 kites cost ₹188, how much do 17 kites cost (in ₹)?
  6. 6.12 painters can paint a school in 21 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  7. 7.If 7 notebooks cost ₹147, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
  8. 8.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  9. 9.A hostel has enough food for 11 students for 18 days. How many days will the same food last for 22 students?
  10. 10.If 10 pencil boxes cost ₹60, how much do 14 pencil boxes cost (in ₹)?
  11. 11.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  12. 12.If 2 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹840?
  13. 13.If 12 notebooks cost ₹252, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
  14. 14.If 4 notebooks cost ₹56, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  15. 15.A car goes 96 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
  16. 16.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
  17. 17.If 3 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹300?
  18. 18.If 12 kites cost ₹552, how much do 17 kites cost (in ₹)?
  19. 19.A hostel has enough food for 6 students for 28 days. How many days will the same food last for 21 students?
  20. 20.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  21. 21.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
  22. 22.A hostel has enough food for 3 students for 24 days. How many days will the same food last for 12 students?
  23. 23.If 9 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹232?
  24. 24.A car goes 216 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  25. 25.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
  26. 26.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹231?
  27. 27.If 5 notebooks cost ₹105, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  28. 28.If 8 mangoes cost ₹456, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
  29. 29.If 3 cricket balls cost ₹114, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.If 5 notebooks cost ₹200, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.A car goes 33 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  32. 32.If 8 bottles of juice cost ₹480, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
  33. 33.A hostel has enough food for 7 students for 20 days. How many days will the same food last for 20 students?
  34. 34.A car goes 176 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  35. 35.If 7 erasers cost ₹420, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
  36. 36.7 painters can paint a school in 14 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  37. 37.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  38. 38.If 6 pens cost ₹90, how much do 15 pens cost (in ₹)?
  39. 39.If 5 kg of rice costs ₹295, how many kg can you buy for ₹118?
  40. 40.A hostel has enough food for 11 students for 28 days. How many days will the same food last for 22 students?

Answer key

  1. 574
  2. 528
  3. 345
  4. 4
  5. 799
  6. 14
  7. 420
  8. 782
  9. 9
  10. 84
  11. 192
  12. 12
  13. 294
  14. 140
  15. 352
  16. 576
  17. 4
  18. 782
  19. 8
  20. 90
  21. 180
  22. 6
  23. 4
  24. 792
  25. 240
  26. 11
  27. 399
  28. 1140
  29. 418
  30. 560
  31. 110
  32. 420
  33. 7
  34. 462
  35. 900
  36. 49
  37. 160
  38. 225
  39. 2
  40. 14

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude