Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 4 mangoes cost ₹164, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 2.If 3 pens cost ₹144, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 3.If 3 pencil boxes cost ₹69, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
- 4.If 2 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹132?
- 5.If 4 kites cost ₹188, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 6.12 painters can paint a school in 21 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 7.If 7 notebooks cost ₹147, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 8.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 9.A hostel has enough food for 11 students for 18 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 10.If 10 pencil boxes cost ₹60, how much do 14 pencil boxes cost (in ₹)?
- 11.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 12.If 2 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹840?
- 13.If 12 notebooks cost ₹252, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 14.If 4 notebooks cost ₹56, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 15.A car goes 96 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 16.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹300?
- 18.If 12 kites cost ₹552, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 19.A hostel has enough food for 6 students for 28 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 20.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 21.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 22.A hostel has enough food for 3 students for 24 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 23.If 9 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹232?
- 24.A car goes 216 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 25.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 26.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹231?
- 27.If 5 notebooks cost ₹105, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 28.If 8 mangoes cost ₹456, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 29.If 3 cricket balls cost ₹114, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.If 5 notebooks cost ₹200, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 31.A car goes 33 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 32.If 8 bottles of juice cost ₹480, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 33.A hostel has enough food for 7 students for 20 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 34.A car goes 176 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 35.If 7 erasers cost ₹420, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 36.7 painters can paint a school in 14 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 37.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 38.If 6 pens cost ₹90, how much do 15 pens cost (in ₹)?
- 39.If 5 kg of rice costs ₹295, how many kg can you buy for ₹118?
- 40.A hostel has enough food for 11 students for 28 days. How many days will the same food last for 22 students?
Answer key
- 574
- 528
- 345
- 4
- 799
- 14
- 420
- 782
- 9
- 84
- 192
- 12
- 294
- 140
- 352
- 576
- 4
- 782
- 8
- 90
- 180
- 6
- 4
- 792
- 240
- 11
- 399
- 1140
- 418
- 560
- 110
- 420
- 7
- 462
- 900
- 49
- 160
- 225
- 2
- 14
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude