Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 cricket balls cost ₹279, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
- 2.A hostel has enough food for 10 students for 16 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 3.If 9 notebooks cost ₹108, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 4.If 10 erasers cost ₹600, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
- 5.A hostel has enough food for 12 students for 8 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 6.A car goes 75 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 7.If 5 kg of rice costs ₹125, how many kg can you buy for ₹375?
- 8.5 painters can paint a school in 8 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 9.A hostel has enough food for 4 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 10.A car goes 156 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 11.5 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 12.If 3 cricket balls cost ₹87, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.If 11 pencil boxes cost ₹143, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
- 14.If 5 cricket balls cost ₹215, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.3 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 16.8 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 17.If 2 notebooks cost ₹62, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 18.If 3 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹352?
- 19.If 6 cricket balls cost ₹84, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 21.If 8 kg of rice costs ₹584, how many kg can you buy for ₹438?
- 22.If 8 kg of rice costs ₹720, how many kg can you buy for ₹1350?
- 23.A car goes 24 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 24.If 3 mangoes cost ₹84, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 25.If 10 notebooks cost ₹400, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 26.If 9 kites cost ₹288, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 27.A hostel has enough food for 12 students for 24 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 28.If 6 pens cost ₹270, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 29.A car goes 176 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 30.If 3 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹504?
- 31.A hostel has enough food for 2 students for 25 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 32.A hostel has enough food for 12 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 33.If 7 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹360?
- 34.If 7 pens cost ₹119, how much do 19 pens cost (in ₹)?
- 35.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹330?
- 36.A hostel has enough food for 11 students for 10 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 37.If 6 kg of rice costs ₹384, how many kg can you buy for ₹128?
- 38.A car goes 110 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 39.If 7 kg of rice costs ₹427, how many kg can you buy for ₹610?
- 40.If 2 pens cost ₹38, how much do 10 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 403
- 40
- 48
- 120
- 48
- 625
- 15
- 5
- 2
- 91
- 5
- 203
- 195
- 473
- 3
- 36
- 217
- 4
- 42
- 192
- 6
- 15
- 304
- 476
- 480
- 544
- 16
- 810
- 208
- 9
- 5
- 36
- 15
- 323
- 6
- 22
- 2
- 176
- 10
- 190
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude