← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 472 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 9 cricket balls cost ₹279, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
  2. 2.A hostel has enough food for 10 students for 16 days. How many days will the same food last for 4 students?
  3. 3.If 9 notebooks cost ₹108, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.If 10 erasers cost ₹600, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
  5. 5.A hostel has enough food for 12 students for 8 days. How many days will the same food last for 2 students?
  6. 6.A car goes 75 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
  7. 7.If 5 kg of rice costs ₹125, how many kg can you buy for ₹375?
  8. 8.5 painters can paint a school in 8 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  9. 9.A hostel has enough food for 4 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
  10. 10.A car goes 156 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  11. 11.5 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
  12. 12.If 3 cricket balls cost ₹87, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  13. 13.If 11 pencil boxes cost ₹143, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
  14. 14.If 5 cricket balls cost ₹215, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  15. 15.3 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  16. 16.8 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  17. 17.If 2 notebooks cost ₹62, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  18. 18.If 3 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹352?
  19. 19.If 6 cricket balls cost ₹84, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  21. 21.If 8 kg of rice costs ₹584, how many kg can you buy for ₹438?
  22. 22.If 8 kg of rice costs ₹720, how many kg can you buy for ₹1350?
  23. 23.A car goes 24 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  24. 24.If 3 mangoes cost ₹84, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
  25. 25.If 10 notebooks cost ₹400, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  26. 26.If 9 kites cost ₹288, how much do 17 kites cost (in ₹)?
  27. 27.A hostel has enough food for 12 students for 24 days. How many days will the same food last for 18 students?
  28. 28.If 6 pens cost ₹270, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  29. 29.A car goes 176 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
  30. 30.If 3 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹504?
  31. 31.A hostel has enough food for 2 students for 25 days. How many days will the same food last for 10 students?
  32. 32.A hostel has enough food for 12 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
  33. 33.If 7 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹360?
  34. 34.If 7 pens cost ₹119, how much do 19 pens cost (in ₹)?
  35. 35.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹330?
  36. 36.A hostel has enough food for 11 students for 10 days. How many days will the same food last for 5 students?
  37. 37.If 6 kg of rice costs ₹384, how many kg can you buy for ₹128?
  38. 38.A car goes 110 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  39. 39.If 7 kg of rice costs ₹427, how many kg can you buy for ₹610?
  40. 40.If 2 pens cost ₹38, how much do 10 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 403
  2. 40
  3. 48
  4. 120
  5. 48
  6. 625
  7. 15
  8. 5
  9. 2
  10. 91
  11. 5
  12. 203
  13. 195
  14. 473
  15. 3
  16. 36
  17. 217
  18. 4
  19. 42
  20. 192
  21. 6
  22. 15
  23. 304
  24. 476
  25. 480
  26. 544
  27. 16
  28. 810
  29. 208
  30. 9
  31. 5
  32. 36
  33. 15
  34. 323
  35. 6
  36. 22
  37. 2
  38. 176
  39. 10
  40. 190

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude