Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 painters can paint a school in 28 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 2.A car goes 36 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 3.If 8 kg of rice costs ₹416, how many kg can you buy for ₹312?
- 4.If 10 notebooks cost ₹180, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 5.A car goes 84 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 6.If 5 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹336?
- 7.6 painters can paint a school in 27 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 8.4 painters can paint a school in 20 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 9.A car goes 119 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 10.If 7 mangoes cost ₹385, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 11.If 7 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹100?
- 12.A hostel has enough food for 4 students for 6 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 13.If 3 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹648?
- 14.If 12 erasers cost ₹336, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 15.If 11 notebooks cost ₹561, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 16.If 5 erasers cost ₹170, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
- 17.If 12 mangoes cost ₹336, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 18.A car goes 150 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 19.2 painters can paint a school in 27 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 20.If 6 kg of rice costs ₹282, how many kg can you buy for ₹611?
- 21.A hostel has enough food for 2 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 22.If 9 bottles of juice cost ₹216, how much do 18 bottles of juice cost (in ₹)?
- 23.If 6 bottles of juice cost ₹216, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
- 24.If 8 kg of rice costs ₹248, how many kg can you buy for ₹93?
- 25.If 11 pencil boxes cost ₹649, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
- 26.If 12 pencil boxes cost ₹444, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
- 27.A hostel has enough food for 7 students for 20 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 28.If 8 kg of rice costs ₹704, how many kg can you buy for ₹616?
- 29.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 30.A car goes 52 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 31.12 painters can paint a school in 4 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 32.8 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 33.A hostel has enough food for 3 students for 18 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 34.A car goes 120 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 35.A hostel has enough food for 12 students for 4 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 36.A car goes 230 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 37.A car goes 90 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 38.A car goes 171 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 39.If 7 kg of rice costs ₹406, how many kg can you buy for ₹290?
- 40.If 10 mangoes cost ₹130, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 42
- 18
- 6
- 252
- 147
- 7
- 54
- 16
- 34
- 770
- 2
- 3
- 9
- 476
- 459
- 136
- 504
- 255
- 18
- 13
- 2
- 432
- 72
- 3
- 472
- 296
- 7
- 7
- 360
- 494
- 16
- 16
- 3
- 500
- 8
- 575
- 360
- 247
- 5
- 65
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude