Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 kites cost ₹378, how much do 2 kites cost (in ₹)?
- 2.3 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 3.A car goes 165 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 4.A hostel has enough food for 2 students for 4 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 5.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 6.If 8 kg of rice costs ₹456, how many kg can you buy for ₹684?
- 7.11 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 8.A car goes 90 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 9.If 6 erasers cost ₹102, how much do 3 erasers cost (in ₹)?
- 10.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 11.If 9 kg of rice costs ₹387, how many kg can you buy for ₹602?
- 12.A car goes 126 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 13.A hostel has enough food for 6 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 14.If 4 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹540?
- 15.A car goes 77 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 16.If 6 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹248?
- 17.A car goes 135 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 18.5 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 19.If 7 bottles of juice cost ₹175, how much do 5 bottles of juice cost (in ₹)?
- 20.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 21.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 22.If 8 erasers cost ₹384, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
- 23.If 10 kites cost ₹530, how much do 9 kites cost (in ₹)?
- 24.If 3 pens cost ₹36, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 25.If 4 mangoes cost ₹68, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 26.If 9 kg of rice costs ₹333, how many kg can you buy for ₹222?
- 27.A car goes 36 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 28.If 5 notebooks cost ₹295, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 29.If 9 notebooks cost ₹279, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 30.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 31.A hostel has enough food for 2 students for 16 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 32.If 9 bottles of juice cost ₹378, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 33.A hostel has enough food for 3 students for 10 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 34.A car goes 144 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 35.8 painters can paint a school in 9 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 36.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 37.8 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 38.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 39.If 4 kg of rice costs ₹244, how many kg can you buy for ₹183?
- 40.If 8 pencil boxes cost ₹184, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 108
- 3
- 285
- 2
- 60
- 12
- 11
- 150
- 51
- 300
- 14
- 720
- 6
- 10
- 99
- 8
- 330
- 5
- 125
- 532
- 312
- 576
- 477
- 192
- 187
- 6
- 444
- 1121
- 434
- 330
- 4
- 462
- 2
- 96
- 18
- 322
- 32
- 152
- 3
- 345
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude