Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 6 students for 5 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 2.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 3.If 8 kg of rice costs ₹328, how many kg can you buy for ₹369?
- 4.4 painters can paint a school in 5 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 5.If 7 cricket balls cost ₹49, how much do 12 cricket balls cost (in ₹)?
- 6.A hostel has enough food for 8 students for 12 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 7.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 8.If 5 bottles of juice cost ₹125, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
- 9.If 5 kg of rice costs ₹390, how many kg can you buy for ₹936?
- 10.If 3 mangoes cost ₹114, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 11.If 4 mangoes cost ₹64, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 12.If 2 kg of rice costs ₹48, how many kg can you buy for ₹144?
- 13.3 painters can paint a school in 14 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 14.A hostel has enough food for 8 students for 5 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 15.A car goes 171 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 16.8 painters can paint a school in 28 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 17.A hostel has enough food for 8 students for 27 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 18.If 10 cricket balls cost ₹310, how much do 17 cricket balls cost (in ₹)?
- 19.2 painters can paint a school in 22 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 20.A hostel has enough food for 7 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 21.If 6 bottles of juice cost ₹222, how much do 13 bottles of juice cost (in ₹)?
- 22.A hostel has enough food for 6 students for 30 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 23.If 5 mangoes cost ₹60, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 24.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 25.If 11 notebooks cost ₹440, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 26.A car goes 98 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 27.4 painters can paint a school in 30 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 28.5 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 29.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 30.If 7 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹504?
- 31.5 painters can paint a school in 30 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 32.If 2 kg of rice costs ₹164, how many kg can you buy for ₹328?
- 33.If 8 kites cost ₹448, how much do 15 kites cost (in ₹)?
- 34.If 2 erasers cost ₹14, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
- 35.If 7 kg of rice costs ₹266, how many kg can you buy for ₹418?
- 36.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 37.If 2 mangoes cost ₹14, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 38.If 8 mangoes cost ₹64, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 39.If 7 bottles of juice cost ₹196, how much do 10 bottles of juice cost (in ₹)?
- 40.If 6 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹588?
Answer key
- 3
- 350
- 9
- 2
- 84
- 24
- 600
- 375
- 12
- 608
- 224
- 6
- 2
- 20
- 361
- 56
- 54
- 527
- 11
- 14
- 481
- 36
- 132
- 460
- 760
- 28
- 12
- 20
- 304
- 14
- 15
- 4
- 840
- 133
- 11
- 272
- 112
- 160
- 280
- 14
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude